JE TO TAK -moudro č. 7

vydáno:27.04.2015


SLUŠNOST, LASKAVOST, TAKT ....


... nebo-li jak chceš aby se k tobě chovali ostatní, chovej se k nim ty sám ...
Každá doba si nese své.
Ano, procházíme jistou transformací ....o té se píše pořád dokola a mnozí z nás již změny zaznamenávají a jsou na cestě k poznání ...... práce na sobě - to je pro nás ale to nejtěžší ! A tak se učíme, čistíme, čistíme, pohřbíváme staré nefunkční vzorce chování a těšíme se, jak nastoupí klid, mír a vnitřní harmonie.....
Jéééénže, nezdá se vám spíš že přibývá v mezilidských vztazích cosi opačného?????? Místo jednoty se objevují různé strany a navzájem se napadají?
Sluníčkáři, pravdoláskaři, srdíčkáři, černí, šmejdi, andělíčkáři, černokabátníci atd.
Zdá se, že se u některých z nás vytratila slušnost a takt ......

SLUŠNOST - je postoj člověka, jeho vnitřní ustrojení, je to kategorie etická. Základem slušnosti je tedy úcta a ohleduplnost k bližním, zahrnje i úctu k sobě samému. Slušný člověk zachovává ve všem míru.
TAKT - je víc než slušnost. Takt je schopnost porozumění a empatie. Do jisté míry je vlastností vrozenou. Nedostává se jí obvykle lidem EGOCENTRICKÝM. Jde tedy o schopnost zvolit správnou formu a tím předejít ve společenském styku rozporům.
Takt je možné pěstovat, výchovou a sebekultivací tuto schopnost získávat. Umět se vcítit do druhých, nejednat bezmyšlenkovitě a impulzivně.

A tak komentáře přitvrzují.... a šup, už se bojuje ..... jak se pak má zmírnit ,,agresivita" na naší planetě, když nedokážeme být k sobě slušní ani mezi sebou v diskuzích? Zdá se, že kdo nejvíc ,,řve", tomu se nejvíc přitakává?.....proboha, zůstaňme sví ...... děkuji

Nezapomeňte na svoji SÍLU a jedinečnost a VĚŘTE, že to dokážete !
Dokážete, jsem si jistá - pokud budete chtít. Věřte mi.
S láskou Jarmila
- ze sbírky CO SLOVO, TO PERLA ...

 

.          .

foto  - 1948-000447foto  - 1949-000416

»zpět do archivu novinek

© Všechna práva vyhrazena Orchidea - Bernský salašnický pes a Mainský mývalí kočka

výroba stránek ANTstudio.cz